Yemen’de Suudi Ambargosu: Her 10 Dakikada Bir Çocuk Ölüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen’de savaş nedeniyle yaşanan gıda krizi bu yıl ülke geneline yayılan büyük bir kıtlığa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Direktörü Stephen O’Brian, BM Güvenlik Konseyi’ne verdiği bilgide ülkede 2 milyon kişinin hayatını devam ettirebilmek için gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu, çocuklar arasında yetersiz beslenenlerin oranının bir yılda yüzde 63 arttığını vurguladı.

O’Brien ülkede her 10 dakikada bir çocuğun önlenebilir nedenlerden ötürü yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

 

Ülke savaşa sürüklenmeden önce de Arap dünyasının en yoksul ülkesi olan Yemen’de savaşın yıkımı ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun liman ambargosu ülkedeki gıda sıkıntısını artırdı.

Bugün 14 milyondan fazla kişinin gıda sıkıntısı yaşadığı ülkede 2.2 milyon çocuk da sürekli yetersiz besleniyor. 500 bin çocuk ise kritik derecede yetersiz besleniyor.

O’Brien, Batı ülkeleri tarafından desteklenen Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona uçuşa yasak bölge uygulamasını sonlandırma ve San’a havalimanını açma çağrısında bulundu.

Uygulanan ambargonun siviller üzerinde orantısız etkisi olduğunu vurgulayan O’Brien, bu yüzden önemli ilaçların ülkeye sokulamadığını ve yurtdışında tedavi görmesi gereken 20 bin hastanın bu imkandan mahrum bırakıldığını açıkladı.

Üç aylık buğday kaldı

BM’nin Yemen’deki İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick BBC’ye insanların çaresiz durumda olduğunu ve ülkede üç ay yetecek kadar buğday kaldığını söyledi:

“Nereye giderseniz gidin dilenen ve çöplerde yemek arayan insanlar görüyorsunuz.

“Çocuklar sağlık merkezlerine götürülemediği için ölüyor.

“Böyle giderse durum daha da kötüleşecek çünkü ekonomi gerçekten kötü bir halde ve bankacılık sektörü işlemiyor”.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın