“Ulusalcı Olmayan Subay Haindir”

Odatv yazarı Türker Ertürk bugün yayınlanan yazısında ‘Ulusalcı Olmayan Subay Haindir’ dedi. 15 Temmuz’dan sonra ülkedeki değişimin geldiği boyutu görmek açısından ilginç bir örnek olan yazının ilgili kısımları şu şekilde:

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve Rusya gibi tüm ülkelerde subaylarda olması gerekli bir numaralı kriter; ulusalcı olmalarıdır. Sözleri ve eylemleriyle ulusalcı olmadığını gösteren bir subayın, bu ülkelerde iş akdine son verilir.

Ulusalcılık eşittir milliyetçiliktir. Ulusalcılık eşittir tüm olaylara ve sorunlara üniformasını taşıdığı ülkenin ve bağrından çıktığı milletin gözü ile bakmaktır. Ulusalcılık eşittir çağdaşlıktır.

Ulusalcı olmayan bir subay; ya beynelmilel bakış açısına sahiptir yani sorunlara yaşadığı toprakların gözüyle bakmıyordur, başka odaklara hizmet peşindedir, haindir ya da çağdışı bir kimlik içine kendini konumlandırmıştır.

ÜMMET KİMLİĞİ ÇAĞDIŞIDIR

Ulus devlet ve ulusal kimlik çağdaştır ve insanlığın bin bir çile ile dolu tarih sayfalarından süzülerek ve evrimleşerek ortaya çıkmıştır. Ümmet gibi dinsel kimlikler ise Ortaçağın bakış açısıdır, günümüz için çağdışıdır.

15 Temmuz Darbe Girişimini kendini ümmet kimliği içinde tanımlayan, yani ulusalcı olmayan, üniforma giymiş hainler yaptı; halkın ve silah arkadaşlarının üzerine ateş açtı. Darbecileri darbe yapabilecek konuma ise Ergenekon-Balyozgibi kumpas operasyonları ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde cemaatçi olmayanlara karşı yapılan itibarsızlaştırma operasyonları getirdi.

ADI OLMAYAN MİLLET, İLLETTİR

Bugün ülkemizi yöneten iktidarla darbeyi girişimini yapanların ideolojisi aynıdır. Bu nedenle millet derler ama milletin adını vermez ve veremezler. Çünkü kastettikleri millet; Osmanlı’daki eski anlamı ile dinsel ümmet kimliğidir. Bu kimlik çağdışıdır ve birleştirici değildir.

Adı olmayan millet; millet değil, illettir.  İktidarın bahsettiği millet; bölücü, parçalayıcı, toplumu birbirine düşürücü, kadına düşmanlık eden ve yobazlık üreten illet bir kimliktir. Biz; Büyük Türk Milletiyiz. Bu bir etnik tanımlama da değildir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarif ettiği gibi; Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran halka verilen addır. Dünyada bundan daha modern, çağdaş ve kucaklayıcı bir millet tanımı yoktur!

Odatv

Oy verin

-3 puan
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 100.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın