Tesettürlü Kızı Sınavda Ağlattılar

Batman’da Açık Öğretim Lisesi (AÖL)  Sınavı esnasında salon görevlisi tarafından nedensiz bir şekilde sadece çarşaflı oluşundan dolayı sınavın ortasında üst aramasına tabi tutulup herkesin içinde rencide edildiğini söyleyen Meryem Yıldız, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Yıldız, bayan polis tarafından sınav öncesi yapılan aramanın ardından, sınıfta da salon görevlisi tarafından ikinci aramaya tabi tutulmasıyla neye uğradığını şaşırdığını söyledi.

AÖL sınavına girmek için Karatay Ortaokulu’na gelen Meryem Yıldız, her öğrenci gibi polis tarafından araması yapılıp, sınavın yapılacağı sınıfa girdi. Yıldız, oturduğu sırada sınav esnasında T.G. isimli salon görevlisi tarafından aranmak istendi.

Konsantrasyonu bozulunca sınavı ağlayarak geçirdi

Aramasının yapıldığını hatırlatmasına rağmen Yıldız’ı umursamayan T.G, başka sınıftan çağırdığı bayan bir öğretmen tarafından anlamsız bir şekilde bir kez daha üst aramasından geçirildi. Salon sorumlusu tarafından herkes içinde rencide edildiğini belirten Yıldız, konsantrasyonun bozulup sınava odaklanamadığını, bu yüzden sınavını ağlayarak geçirdiğini ifade etti.

Yaşanan durumu okul sorumlularına bildirmesine rağmen kimsenin konuyla ilgilenmediğini dile getiren Yıldız, sadece üzerindeki çarşafından dolayı salon görevlisinin T.G’nin kendisini bu muameleye tabi tuttuğunu vurguladı.

“Sınıfın ortasında aranmam çok zoruma gitti”

Yıldız, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bugün sınav esnasında soruları çözerken, salon başkanı olan hoca bana bakarak başka bir hocayı çağırdı. Ben soruları çözerken bayan hoca, üstümden aşağıya kadar arama yaptı, çantamı da aradı. Aşağıda arama yaptıkları için ben arama yapmamalarını istedim. Ben ‘hayır’ dedikçe daha çok şey yaptı. Ben de sınava hâkim olamadım. Sınavın ortasında yarım saat boyunca ağladım. Diğer soruları doğru düzgün cevaplamadan hemen çıktım. Sınava odaklanamadım. Şikâyette bulundum, galibe bir şey yapılmamış. Çünkü benden özür bile dilemediler, bir şey de demediler. ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok’ dediler. Sınıfta rencide oldum. Bayanın beni sınıfta kontrol etmesi çok zoruma gitti ve neye uğradığımı şaşırdım. Böyle bir şey beklemiyordum.”

“Bacımın umutları alt üst oldu”

Hâlâ 28 Şubat zihniyetli insanların olduğunu söyleyen Meryem Yıldız’ın ağabeyi Adnan Yıldız ise yetkililerin ivedilikle konuya el atması gerektiğini belirtti.

Yıldız, “Kardeşim üst aramasından sonra sınıfa giriyor. Tekrar sınıfta bir hoca tarafından kardeşim çarşaflıdır diye sınıfın ortasında aramadan geçiriliyor. Bu hoca bacımı rencide etti. Bacım o sınavdan ne bekleyecek? Umutları alt üst oldu. Yetkililerden bu tür sorunların önüne geçmesini istiyoruz. Bir daha tekrarlanmamasını istiyoruz. Bunun üzerinde durulması lazım.” diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız okul yetkilileri, olayın yaşandığını doğrulayıp, durumun üzüntü verici olduğunu belirttiler. Okul yetkilileri, arama yetkisinin olmamasına rağmen salon sorumlusunun böylesi bir aramaya tabi tutmasının yanlış olduğunu da ifade ettiler. (M.Fatih Akgül-İLKHA)

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın