Taliban: Yeryüzünü güzelleştirmek için ağaç dikin

Afganistan’daki Taliban lideri Haybatullah Akundzade adına yapılan bir açıklamada, Afgan halkına ve örgüt mensuplarına ‘ağaç dikilmesi’ çağrısında bulunuldu.

Molla Mansur’un Mayıs 2016’da şehid edilmesinin ardından Taliban’ın liderliğine geçen Akundzade’nin çağrısında, ‘Yeryüzünün güzelleştirilmesi ve Allah’ın yarattığı canlıların yararlanması için herkesin, meyveli ya da meyvesiz, bir veya daha fazla ağaç dikmesi’ gerektiği ifade edildi.

Taliban liderliğine geçmesinden bu yana pek ortaya çıkmayan Ahunzade’nin ayrıca, “Ağaç dikmek ve tarım faaliyetleri yürütmek, dünyada iyi ve faydalı birer eylem olduğu kadar, öteki dünyada da muazzam bir şekilde ödüllendirilir” dediği belirtildi.

‘EŞİNE ENDER RASTLANACAK BİR AÇIKLAMA’

Genellikle ülkedeki askeri operasyonlara ilişkin açıklama yaptığı bilinen örgütün bu açıklaması, kamuoyunda şaşkınlık uyandırdı. Pakistan’da yayın yapan Dawn gazetesi, ‘özel mesaj’ başlığıyla yayınlanan açıklamaya dair, ‘eşine ender rastlanan’ türde bir açıklama olduğu yorumunda bulundu.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin sözcüsü Şah Hüseyin Murtazavi ise, açıklamanın ‘Taliban’ın kamuoyundaki izlenimini değiştirme, dikkatleri örgütün işlediği suç ve sebep olduğu yıkımdan uzaklaştırma amacı güttüğünü’ iddia etti.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın