Suud’dan Katar’a 6 Maddelik Ön Şart

Katar ile diğer Körfez ülkeleri arasındaki gerilim sürerken, ABD’nin Katar’ı askeri bir hamle ile tehdit ettiği açığa çıktı.

Suudi Arabistan’ın El-Arabiya gazetesi, Katar ile ilişkilerin normale dönebilmesi için 6 maddelik bir anlaşmayı kabul etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Arap basınında çıkan haberlere göre Donald Trump, göreve geldikten sonra Arap dünyasında Siyonist İsrail’in varlığına tehdit oluşturan her türlü faaliyeti “aşırıcılık” olarak tanımlayıp bu konuda İran ve Hizbullahı baş terörist olarak ilan etmekle kalmadı. ABD, bölgede Siyonizme karşı Müslüman kitlelere bilinç aşılayan ve onları direniş azmiyle dolduran İhvan-ı Müslimin ve Hamas hareketini somut olarak himaye eden Katar’ı da hedefe koydu.

Katar’ın bu iki harekete destek vermesi ve bu hareketlerin liderlerini himaye etmeye devam etmesi durumunda ABD’nin bölgedeki en büyük askeri üssü olan Katar’daki el-Udeyd askeri üssünü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’deki diğer üslere taşımakla ve Katar’ı stratejik müttefiklikten tamamen azletmekle tehdit ettiği belirtildi.

Diğer taraftan Libya’da ABD destekli güçlerin komutasını yapan Halife Hafter, Katar’ın Libya’da el-Kaide bağlantılı gruplara maddi destek sağladığını ileri sürerek Körfez ülkeleri arasındaki gerilimde ABD’nin öne sürdüğü tezleri tekrarlayarak safını belli etmiş oldu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad ise, bugün resmi temaslarda bulunmak ve Körfez İşbirliği Konseyi içindeki mevcut krizi görüşmek üzere Kuveyt’e gitti. Suudi Arabistan’ın el-Arabiya gazetesi, Katar emirinin Kuveyt’e indikten sonra uzun süre karşılanmadan bekletildiğini ileri sürerek Katar’ı aşağılayan tarzdaki haberlerine devam etti.

El-Arabiya gazetesi, Katar emirinin Kuveyt’i mevcut krizde arabulucu olarak devreye sokma niyetinde olduğunu belirterek Suudi Arabistan’ın şu altı maddelik şartname yerine getirilmeden Katar ile ilişkileri düzeltmeye yanaşmayacağını ifade etti.

— Katar, Körfez ülkelerinin ve diğer Arap devletlerinin içişlerine karışmayı bırakmalı

— Katar medyası provoke edici ve saldırgan yayınlarına son vermeli

— Katar, Körfez ülkelerinin vatandaşlarını sınır dışı etmekten vazgeçmeli

— Katar, Mısır’a karşı politikalarında köklü bir değişikliğe gitmeli ve Sisi ile ilişkilerini geliştirmeli

— Katar, İhvan-ı Müslimin’e destek vermeyi bırakmalı

— Katar’da ikamet edip Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelere düşmanlık besleyen kişiler özellikle de İhvan-ı Müslimin üyeleri Katar’dan kovulmalı

Bu sunulan şartlar çerçevesinde Katar medyasında yayınlanan ve hem Riyad zirvesini hem de Suudi Arabistan’ı hedef alan karikatürlerin bir iyi niyet göstergesi olarak kaldırıldığı açıklandı.

Katar-Körfez gerginliğinin başlangıç noktası olarak gösterilen Katar’ın İran ile ilişkileri meselesi hakkında ise İran’dan açıklama geldi. İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Katar ile Suudi Arabistan arasında başgösteren sorunların Riyad zirvesinin bariz bir yansıması olduğunu belirterek İran’ın Katar da dahil olmak üzere bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurma noktasında hiçbir çekincesi olmadığını kaydetti.

İran’ın Riyad zirvesi öncesinde dikkat çektiği Siyonistlerin İslam dünyasını bölme komplosuna ilişkin “biz bölge ülkelerinin içişlerine karışmadık fakat Siyonistlerin bu yöndeki planlarına dikkat çektik” ifadelerini kullanan Behram Kasımi, toplantıya katılan birçok ülkenin yayınlanan sonuç deklarasyonundan haberi olmadığını ve çoğu ülkenin o metne katılmadığını ifade etti.

Öte yandan İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Muhsin Rızai, Katar ile Körfez ülkeleri arasındaki gerilime işaret ederek hiçbir ülkenin İran ile ilişki kurduğu gerekçesiyle Katar’ı hedef almasının doğru olmadığını kaydederek bazı arap devletleri Katar’ın içişlerine karışmaktan vazgeçmeli ifadelerini kullandı.

KUDÜS HABER

Oy verin

-1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın