Şehid Hasan El-Benna’dan 10 Nasihat

Liste
10 Gönderilen

Dünyanın bir çok yerinde mensupları olan Müslüman Kardeşler Hareketi’nin (İhvan-ı Müslimin) kurucusu olan Hasan El Benna, hayatı boyunca İslami bir düzen mücadelesi içerisinde yaşadı. Filistin meselesini İslam’ın meselesi olarak gündeme getirdi. Filistin’de savaşacak birlikler oluşturup cepheye gönderdi. 1949 yılının Şubat ayında bir konferansından çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Polis hastaneye müdahale etti, tedavi görmesini engelledi. Orada ruhunu teslim etti. Şehadetinden sonra Kahire’de camiler kapatıldı. Erkekler tutuklandı. Namazını sadece kadınlar ve babası kıldı.

12 Şubat’ta şehid olan Hasan El-Benna’nın bazı nasihatlarını aktarıyoruz.

1. 10 Çalışma Prensibi

1-)Birlik en büyük hedeftir. Kalpler arasında bağ güçlü olsun, tek söz üzerine birleşilsin. 2-)’Lailahe illelah’ diyen herkes tevhit çatısı altında beraberliğimizdedir. 3-)Kusuru nefsinde ara, muhalif hakkında iyi şeyler düşün. 4-)Tepki verirken bile ahlakı göz ardı etme. 5-)Tartışma ve kibir yok. 6-)Bir meselede doğru, birden fazla olabilir. 7-)İttifak edilen şeylerde yardımlaş, farklı düşüncelere saygılı ol. 8-)Ortak düşmanı ön planda tut. 9-)İş ve üretim ufkunu aç. Her kardeş, özel hayatındaki işlerine ilave olarak her gün bir miktar kuran okumalı, yatmadan önce nefsini muhasebe etmeli. 10-)Yanlış yoldakilere üzülürüz; üzerine çullanıp teşhir etmeyiz.

2. Müslüman Halkları Helak Eden 10 Husus

1-)Emperyalizm 2-)Şahsi, siyasi ve mezhebi ihtilaflar. 3-)Faiz. 4-)Yabancı ortaklar(Batılılarla işbirliği). 5-)Batı taklitçiliği. 6-)Beşeri kanunlar. 7-)Fikri anarşi ve inkarcılık. 8-)Her şeyi mubah görme ve şehevi arzular. 9-)Ahlaki çöküş, ruhi faziletlerin ihmali. 10-)Önderliğin zayıflığı ve ilmi programdan yoksunluk.

3. Müslümanları Kurtarıcı 10 Husus

1-)Birlik, 2-)Özgürlük, 3-)Zekatın düzenlenmesi, 4-)Ulusal girişimlerin teşvik edilmesi, 5-)Kendimize saygılı olmak, 6-)İslami kanunların uygulanması, 7-)İmanın sağlamlaştırılması, 8-)İslami hadlerin uygulanması, 9-)Ahlak faziletlerin güçlendirilmesi, 10-)Muhammedi surete uymak.

Oy verin

5 puan
Upvote Downvote

Total votes: 5

Upvotes: 5

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın