‘Şehadet Allah’ın dininin hâkim kılınması içindir’

HÜDA PAR Malatya Gençlik Kolları tarafından “şubat ayı şehadet ayı” münasebetiyle şehitleri anma programı yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını HÜDA PAR Malatya Gençlik Kolları Başkanı Yasin Akça yaptı.

Kendilerini Allah’ın dini için feda eden şehitlere kıymet verildiğini belirten Akça, İslam dinine davet yolunda gençlerin önde olduğunu ve şehitlerin genellikle gençlerden oluştuğunu söyledi.

Daha sonra katılımcılara hitap eden Celal Bozdaş ise şehadetin Allah’ın dininin hâkim kılınması için olduğunu söyledi.

Akça, “Şehadet Allah’ın dininin hâkim kılınması içindir. O ölüm şehadettir. Allah bizi şehitlerin şefaatine nail eylesin. Bizi de onların yolundan götürsün. Özellikle genç kardeşlerim! Sizler hayatınızın baharındasınız. Eğer sizler Allah’a yönelirseniz Allah katında çok değerlisiniz. Küfrün bütün planı gençler üzerinedir. Ama Resulullah’ın etrafındaki sahabenin çoğu gençlerdi. Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de bahsettiği Ashabı Kehf’in hepsi gençlerdi. Allah Hz. Yusuf’u, Hz. İbrahim’i ve Hz. İsmail’i överken onlar genç idiler.” dedi.

Şehadet konulu ezgilerin seslendirildiği programda, şiir okunmasının ardından kapanış duası yapıldı.

‘Üzerinde durmamız gereken asıl mesele şehitlerin hayatıdır’

Kayseri’de düzenlenen Şehadet Gecesinde ise Araştırmacı Yazar Mehmet Zülfi Tan, şehitlerin yaşadığı hayatın örnek alınmasının önemli olduğunu söyledi.

Kendi hayatlarını İslam yolunda feda eden şehitlere ebedi mutluluk bahşedildiğini belirten Tan, “Şehitlik, ahirette peygamberlerden sonra insanların erişebileceği en yüksek mertebedir. Şehit demek şahit demektir. Üstünde durmamız gereken asıl mesele şehitlerin hayatıdır. Onlar bize örnek teşkil ediyor ve bir şeyler anlatıyor. Dolayısıyla şehidin daha yaşarken bize verdiği mesajlar vardır. Bizim bu mesajların üstünde durmamız, bunları kavramamız lazım. Şehit nasıl şehit oldu, Allah hangi vasfından dolayı ona yeni bir hayat bahşetti? Üstünde durduğumuz zaman kavramamız gereken asıl meselenin burası olduğunu anlarız.” dedi.

(İLKHA)

Oy verin

-1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın