Sarıhan’dan ibretlik ÜLKER hatırası: Böyle olmaz Murat Bey !

Hilal Tv Yayın Yönetmeni Hakan Sarıhan Ülker markası ile ilgili olan bir hatırasını yazdı. Hilalhaber sitesinde yayınlanan yazıda ÜLKER’in reklam politikası izlerken onay verdiği reklamların İslam şeriatına aykırılığını eleştiren Sarıhan,  ‘Allah göklere karışsın, ama ticareti biz yönetelim’ denilemeyeceğini belirtti. 

İşte o yazı:

Murat Ülker’e, Bir Hatıra!

Size bir hatıramı anlatmak istiyorum Murat Bey!

97’li yıllardı küçük yavruma çikolata almak için bakkala gittim. Bakkal da çikolata var ama Ülker yoktu. Sanki bana diğer çikolatalar haram gibi gözüküyordu ve ben helal çikolata almalıydım. Ülker’in çikolatasını bulana kadar bakkalları dolaştım ve Ülker çikolata aldım. Ülker bizim için bir marka değil hem helal, hem de Bizim’di. Tıpkı sizin marka yaptığınız ‘Bizim’ gibi, yani bizden biri.

Fakat gel zaman git zaman Ülker büyüdü. Garip şeyler duymaya ve görmeye başladık. Bir duyuyoruz ki, bir kardeşimiz başörtüsü eylemlerine katılmış diye işten atılıyor, bir duyuyoruz Ülker alnı secdeli müdürleri görevinden alıyor. Her halde duyduklarımız doğru değil ya da abartıdır diye düşündük. Zamanla Ülker’in üst kadrolarındaki alnı secdeli insanların profesyonellik adına bir bir işten işinden uzaklaştırıldığına şahit olduk.

Bir de bizzat kendim bir olay yaşadım. Dini yayıncılık yapan bir televizyon kurduk. Bu televizyona elbette ki Ülker reklam verirdi. Çok zor olsa da nihayet Ülker’den reklam almıştık. Reklamı almasına almıştık ama orta ölçekli bir esnafın verdiği reklamın yarısı kadar bile tutmuyordu Ülker’in bize verdiği reklamın bütçesi. Tabi bir de televizyon olarak ilkelerimiz var idi. Reklam dahi olsa harama bulaşamazdık. Bir gün Ülker bize bir dondurma reklamı yolladı. Reklamda kızın biri dondurmasını açıyor ve o anda diskotek gibi bir yerde buluyor kendisini. Sonra şu spot cümle giriyor: ‘Hayatını özgürce yaşa’ ve kız zıplayarak (bu arada eteği havaya kalkıyor) dans etmeye başlıyor. Reklam hem görsel olarak hem içerik olarak yayın ilkelerimize aykırı idi. Biz Müslüman bireyler olarak hayatı özgürce/istediğimiz gibi yaşayamayız. Çünkü Rabbimizin koyduğu haram ve helallerimiz vardır, onlara uyarız. Bu reklamı tabi ki yayınlamadık.

Fakat ne mi oldu? 

Ülker bu reklamı neden yayınlamadığımızı sordu ve bunun için bizden savunma istedi. Bunu en iyi anlaması gereken Ülker, bize hesap soruyordu. Acaba, Helal Ülker’imize haram mı bulaşmıştı? Bu olay üzerine Ülker bize reklam vermeyi kesti ve bir daha da reklam vermedi.

Bu yaşadığım olay ve Ülker’in genel gidişatına bakınca şunu görüyorum. Allah, iş hayatıma karışmasın ama özel hayatımda yanımda olsun. Murat bey, bu mümkün değildir. Şayet bu olaylar sizin kontrolünüzde değilse kontrolünüz altına alın. Müşrikler peygamberimize, ‘Allah göklere karışsın, ama ticareti biz yönetelim’ diyorlardı. Yoksa – Allah göstermesin – sözle söylemeseniz de fiiliyatta bu duruma düşmüş olursunuz. Lütfen dümenin başına geçin ve yaptığınız ve sizin adınıza yapılan her şeyden Allah’a hesap vereceğinizin bilince de olarak şirketinize yön verin. Ben bir kardeşiniz olarak size, bunu Allah için hatırlatmak istedim. Bundan sonrası size kalmış, Allah’a emanet olun…

Oy verin

10 puan
Upvote Downvote

Total votes: 12

Upvotes: 11

Upvotes percentage: 91.666667%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 8.333333%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın