Ruşen Çakır: Çok Zor Bir Dönemden Geçiyoruz

Ruşen Çakır’dan Furkan Vakfı Operasyonu Yorumu

Gazeteci Ruşen Çakır, Medyascope Tv’de Furkan Vakfı ve Türk Tabipler Birliği’ne yapılan operasyonu değerlendirirken “çok zor dönemlerden geçiyoruz” dedi.

Çakır’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:
Tamamen İslamcı kimliği ile bilinen ve islamcılığından taviz vermeme noktasında ısrar eden büyük ölçüde yerel bir yapı söz konusu. Ve günümüz Türkiye’sinde bu yapınında faaliyetlerine izin verilmiyor, bunu çok net bir şekilde görüyoruz.
Çok zor bir dönemden geçiyoruz
‘Milliyetçi şahlanış’a eşlik etmeyen, mesafe koyan hele hele eleştiren kişilerin kurumların yaşam şansı, varlık şansı, faaliyet gösterme şansı iyice azalmış durumda buna biz gazeteciler de dahiliz. Böyle bir ortamdayız. Özgür tartışmanın, özgür haberleşmenin, haber alma özgürlüğünün büyük ölçüde kısıtlandığı bir ortamdayız.
Kurum ne kadar saygın olursa olsun, Tabipler Birliği örneğinde gördüğümüz gibi veya ne kadar İslamcı olursa olsun (…) özellikle afrin harekatıyla beraber yaşanan o havaya eşlik etmeyen kişiler, mesafeli ya da eleştirel olan kişilerin önü tıkanıyor ya da özgürlükleri ellerinden alınıyor, bu çok net.
Bağımsız İslamcılık Bitti
Artık Türkiye’de bağımsız islamcılık söz konusu değil. Ben bu yayınları yaparken nurcuların Yeni Asya kolunu ve Furkan Vakfını, Alparslan Kuytul’u istisna olarak gösteriyordum, istisnalardan birisine de izin verilmeyeceği görüldü.
Alparslan Kuytul örneğinde olduğu gibi kendini devletle özdeşleştirmeyen, onunla hareket etmeyen üstelik onu da bir şekilde eleştirenlerin İslamcı da olsa pek bir şansları yok.

 

Oy verin

8 puan
Upvote Downvote

Total votes: 14

Upvotes: 11

Upvotes percentage: 78.571429%

Downvotes: 3

Downvotes percentage: 21.428571%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın