Mazlumder’de Darbe: 16 şube kapatıldı

Mazlumder’de mahkeme kararı ve atanan kayyumla olağanüstü genel kurula gidildi.  Ankara Araştırma Kültür Vakfı’nda yapılan Olağanüstü Genel Kurul’a mevcut yönetim katılmadı. Mevcut genel başkan Faruk Ünsal yerine İstanbul şube başkanı Ramazan Beyhan genel başkan olarak seçildi.

Olağanüstü genel kurulda alınan kararla genel merkez Ankara’dan İstanbul’a taşındı. Aralarında Diyarbakır, İzmir, Urfa, Antep, Kocaeli, Batman, Mersin, Van, Şırnak, Sakarya şubelerinin de bulunduğu 16 şube, delegelerin oylarıyla kapatıldı. Ayrıca kapatılan şubelere bağlı üyelik ve delegelerin kendiliğinden sona erdirilmesi kararı verildi.

Vicdanlı duruşumuza karşı 28 Şubat gerçekleştirdiler

Mazlumder Eski Genel Başkanı Faruk Ünsal Olağanüstü genel Kurulda yaşanan hukuksuzlukları Ortak Söz’e değerlendirdi. Yaşanan sürecin Mazlumder’in 28 Şubat’ı olduğunu belirten Ünsal,  “Mazlumder’de yaşanan bu süreç, Mazlumder’in 28 Şubat’ıdır. Mahallenin söylemsel iktidarını da arkasına alan bazı şubelerimiz Mazlumder genel merkezinin vicdanlı duruşuna karşı bir 28 Şubat gerçekleştirdiler.” dedi.

Mazlumder’de olağanüstü genel kurul talebinin yaklaşık bir yıl önce dillendirildiğini ifade eden Ünsal, “O süreç Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda şehir çatışmalarının, hendek ve barikatlarının yoğun olduğu döneme denk geliyor. Mazlumder, o süreçte hiçbir şekilde şiddeti, barikatları meşru hak talep etme aracı olarak gördüğünü ifade etmedi. Bilakis yanlış bulduğunu çok açık bir şekilde dile getirdi. Fakat o süreçte hazırladığımız raporlarda, devletin ve örgütün yaptığı hak ihlallerini açıkça kaleme alındı. Ancak bazı şubelerimiz devletin yaptıklarının değil, daha çok örgütün yaptıklarını eleştiren bir yaklaşım içerisinde oldular. Mazlumder açık bir şekilde Kürt sorunun çözümünün siyasal süreçlerden ve diyalog süreçlerinden geçmesi gerektiğini, her iki tarafı da açık bir şekilde ateşi kesmeye ve diyaloğa davet ettiğini ifade etmiştir.” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın da Mazlumder’in düzenlediği raporlardan dolayı İçişleri Bakanlığı’na şikâyette bulunduğunu belirten Ünsal, “İlginç bir tesadüftür ki Genelkurmayın bu şikâyeti ile dernekte, olağanüstü genel kurul talep edenlerin talepleri aynı günlere denk geliyor. Mazlumder adaletli duruşundan taviz vermeden hem örgütün hem de devletin işlediği hak ihlallerini bugüne kadar açıkça dile getirdi. Bu anlamda raporlarımız tarihe önemli bir not düşmüştür.” açıklamasını yaptı.

Mazlumder’de yaşananlara ilişkin olarak Ünsal son olarak şunları söyledi: “Aslında büyük mahalle ile Mazlumder’in bakış açısının farklılaşması önce hükümetin Suriye politikasına karşı aldığı tutum, daha sonra da gezi protestoları sırasında şiddete bulaşmayan gösteri hakkını savunan duruşuyla başlamıştı. Bu ayrışmanın finali de, hendek barikat savaşlarının yaşandığı dönemde Mazlumder’in tarafsız tutumundan şikâyetçi olan şubelerin bir taraf dili kullanmamızı isteyen ve bunu da bir olağanüstü kongreyle taçlandıran tavrıyla gerçekleştirilmiş oldu.”

“Her şart ve durumda zalimin karşısında duracağız”

Mazlumder Genel Başkanlığına seçilen Ramazan Beyhan ise  AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni dönemde yol haritalarının kuruluş misyonuna uygun hareket etmek olduğunu belirterek her şart ve durumda zalimin karşısında duracaklarını ifade etti.

Herhangi bir tarafa, iktidara, muhalefete yakın durmak veya çıkar gözetmek gibi bir çabaları olmadığını vurgulayan Beyhan, “Bizim mücadelemiz Mazlumder’in kendi fabrika ayarlarına dönmesidir. Gayemiz hak ihlallerini objektif bir şekilde tetkik etmek, bunu kamuoyuna duyurmak, yetkilileri uyarmak.” dedi.

Öte yandan devrilen Mazlum-Der Genel Merkezinden yapılan açıklama şu şekilde:

BU ZORBALIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ, HUKUK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK.

MAZLUMDER İstanbul Şubesinin başını çektiği ekip tarafından ilan edilen 19 Mart 2017 tarihli Olağanüstü Genel Kuruluna katılmayacağımızı ilan etmiştik. Çünkü, daha önce de belirttiğimiz gibi; mahkeme kararı niteliği itibariyle kesinleşmeden işleme konulamayacak bir karardı, açıkça taraf olan kayyumlar eliyle hukuksuz şekilde işlem başlatılmıştı ve ayrıca haklarında açılan genel kurulun iptali davası sebebiyle İstanbul Şubesinin 70 delegesinin oy hakkı şaibeliydi.

İki ay sonra olağan genel kurulun yapılacağı, seçim gündeminin orada zaten görüşüleceği ikazlarımıza rağmen, seçim gündemli olağanüstü genel kurul yapılmış ve zorbalıkta hızlarını alamayan operasyonel ekip, kendileri ile hareket etmeyen 15 şubeyi kapatmıştır. Trajikomik olan ise, kendileriyle hareket eden ve derneğin kaderiyle ilgili işlerde imza vermek dışında yaklaşık 10 yıldır hiçbir faaliyeti olmayan Uşak şube delegesinin, “biz tabela şubesi olduk, bizi de kapatsanız iyi olur” sözüne olumsuz yanıt verilmesidir. Yani faaliyet gösteren şubeler, sadece kendileriyle hareket etmedikleri için “bu büyük suçtan” dolayı kapatılmış, tabela şubeleri ise sadece İstanbul Şubenin yanında oldukları için devam ettirilmişlerdir.

Olağanüstü genel kurulda operasyonel ekip, 27 yıllık hülyalarını da gündem maddesi olarak eklemiş ve Genel Merkezi İstanbul’a taşımıştır.

Hukuksuz ve keyfi olarak yapıldığı için onlarca şubenin katılmadığı bir olağanüstü genel kurulda, 26 yıldır beraber çalışılan insanların fikirlerini bile sorma gereği duymadan 15 şubenin kapatılması, hukuk ve ahlakla bağlı olmayan gücün ne derece zorbalaşabileceğini bizlere göstermiştir. Arkadaşlarının hukukunu bile hiçe sayanların, ağızlarına nakarat yaptıkları “adil şahitlikten anladıkları” bu olsa gerek….

Hukuksuz ve keyfi olarak düzenlenen bu olağanüstü genel kurulda alınan kararları meşru saymadığımızı, hiçbirini tanımadığımızı, iptali için dava açacağımızı bildiririz. Kaldı ki, bu olağanüstü genel kurula dayanak olan Ankara 6.Sulh Hukuk Mahkemesi kararına karşı itirazımıza bakan İstinaf Mahkemesinin tedbir kararı veya bozma vermesi halinde bu kararlar yok hükmünde olacaktır. Bu zorbalığa boyun eğmeyerek, hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

MAZLUMDER Genel Merkezi

 

Ne olmuştu?

Mazlum Der’in 16 şubenin kapatılmasıyla sonuçlanan süreç geçen yıl başladı. Türkiye’nin batı illerindeki bazı şubeler olağanüstü genel kurul toplanmasını talep ederek 192 delegeden imza topladılar. Ancak bu girişime başka şubelerden itiraz geldi.

Bir taraf, kongre toplanması için delege sayısının, diğer taraf ise üye sayısının baz alınmasını gerektiğini savunuyordu.

Şubeler arasında başlayan tartışmalar mahkemeye taşındı. Mahkeme önce, tüzük gereği üye sayısının bazı alınması gerektiğini söylese de, dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi ise delege sayısının baz alınarak kongre yapılabileceği yönünde rapor hazırladı.

Raporun mahkemeye ulaşmasının ardından, mahkeme kongre isteyen grubun lehine karar verdi. Kararın ardından Mazlum Der’e kayyum atandı. Bu sırada mahkeme kararına istinaf mahkemesinde itiraz edildi. Mahkeme itirazı karar bağlamadan, olağanüstü kongre kararı alındı.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın