Kahve İçmek Yaşlanmanızı Yavaşlatabilir

ABD’de yapılan bir araştırma, kahve tüketiminin yaşlanmayı yavaşlatabileceğini ortaya koydu. Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, 100’den fazla kişinin kan örneklerini inceledi. Düzenli kahve tüketimi ve yaşlılığa bağlı enflamasyon mekanizması arasında bağlantı bulan bilim adamları, kahvenin kronik enflamasyon  (insan vücudunun dış ve iç etkenlere karşı  verdiği tepkiler) sürecini yavaşlatabileceğini belirledi.

Yaşlılığa bağlı söz konusu sürecin, kalp-damar hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa zemin hazırladığını hatırlatan bilim adamları kafeinin, kandaki metabolitlerin (vücütta, kullanım sonucu açığa çıkan maddeler) faaliyetini tersine çevirerek yaşlanmayı geciktirebildiğini vurguladı. Araştırmanın başındaki David Furman, kanser, Alzheimer, kalp-damar hastalıkları ve hatta depresyon da dahil yaşlılığa bağlı hastalıkların yüzde 90’dan fazlasının kronik enflamasyondan kaynaklandığını belirtti.

Furman, araştırma sonuçlarının bu enflamasyon sürecinin kafein sayesinde üstesinden gelinebileceğini gösterdiğine dikkati çekti. Günde 5 fincandan fazla kahve içenlerde enflamasyon sürecinin azaldığını belirten Furman, ne kadar çok kahve tüketilirse enflamasyon düzeyinin o kadar azaldığını ifade etti.

Araştırmanın  sonuçları ‘’Nature Medicine’’ dergisinde yayımlandı.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın