İsrail’le Türkiye’den Hizbullah’a Karşı Güvenlik İşbirliği

Altı yıl aranın ardından, büyükelçilerin de karşılıklı olarak atanmasıyla normalleşen Türkiye-İsrail ilişkilerinde, yeni dönemde en önemli işbirliği alanları enerji ve güvenlik olacak. Üst düzey bir diplomatik kaynağın verdiği bilgiye göre, Gazze’ye ise henüz su ve elektrik için altyapı çalışmaları başlamadı ama İsrail Türkiye ile Hizbullah’a karşı güvenlik işbirliği yapacak.

Ankara’da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan üst düzey Türk Dışişleri yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Büyükelçi’nin göreve başlamasının ardından hız kazanan çalışmalar yaklaşık bir ay içerisinde sonuçlanacak ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları seviyesinde siyasi istişareler başlayacak. Siyasi istişarelerin başlamasının ardından bir takvim belirlenecek ve Dışişleri Bakanı ile ekonomi ve ticaret konularıyla ilgili bakan düzeyinde karşılıklı ziyaretler başlayacak.

Yetkili, bu altı yıllık süre boyunca iki ülkenin birbirine olan ihtiyacının ve ticari alanda birbirini tamamlayıcı niteliğinin yok olmadığını, üstelik bu duruma yeni bir parametrenin de eklendiğini söylüyor: Doğalgaz.

İsrail açıklarındaki Leviathan sahasından çıkarılması planlanan doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaşmasının en uygun maliyetli çözüm olacağını söyleyen yetkili, bölgedeki şartlar ne olursa olsun bu boru hattının güvenliğinin de sağlanacağını belirtti.

İsrail’in Enerji Bakanı Yuval Steinitz de bu görüşü defalarca dile getirmişti. Son olarak 21 Kasım’da Tel Aviv’de düzenlenen Enerji ve İş Kongresi’nde, Leviathan ve çevresindeki daha küçük ölçekli sahaların geliştirileceğini, buradaki doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa pazarına çıkacağını söylemişti:

“Türkiye ile aramızda yaklaşık 500 kilometrelik bir boru hattının uzanması ve üç yıl içinde aktif hale gelebilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Leviathan’da üç yıl içinde üretime başladığımız zaman, Türkiye’ye ihracat da başlayacak.”

İsrail’de bazı iletim boru hatlarının işletmecisi olan İsrailli Eilat-Ashkelon Boru Hattı Şirketi de 25 Kasım’da, Türkiye ile İsrail arasında yapılabilecek bir doğalgaz boru hattı için imkânları ve mâliyeti araştıracağını açıklamıştı.

İsrail’in kırmızı çizgisini biliyoruz: Hizbullah 

Dışişleri yetkilisi, güvenlik ihtiyacının 2010’dan önce de olduğunu, ancak artık bu ihtiyacın arttığını söylüyor. Herhangi bir kısıtlama olmadan güvenlik alanında işbirliği yapmak için her konunun görüşülebileceğinin altını çiziyor:

“Güvenlik ihtiyaçları hep oradaydı. Şimdi güvenlik anlamında işbirliği olanaklarına, danışma olanaklarına bakmak durumundayız. İki ülkenin karşılıklı endişelerini anlaması, daha açık şekilde konuşması gerekiyor. Savunma ve askeri ilişkiler mutlaka ihtiyaç olduğunda gündeme gelecektir. Bu alanlarda daha önce işbirliği yaptık.

Bölgenin bütün aktörleri arasında İsrail’in yaklaşımına, tutumuna önem veriyoruz. Bölgede bir kriz kuşağı var. Kuşağın güneyinde ve kuzeyinde, o kriz kuşağına komşu durumunda iki ülkeyiz. Karşılıklı olarak mukayeseli bir anlayış bize yardımcı olacaktır. İki ülkenin de elindeki imkân ve kabiliyetler, hem bizim hissettiğimiz hem onların hissettiği tehdit, bunlar farklılık gösterebilir. Ama karşılıklı güvenlik algılamalarımızı mukayese etmemiz gerekecektir. Birbirimizden bu konularda istifade etmemiz de söz konusu olabilir.

İsrail’in Suriye’deki tutumunu biliyoruz. Kırmızı çizgilerini açıkladılar. Hizbullah’ın herhangi bir şekilde Golan Tepeleri olsun, güney Lübnan’dan olsun, İsrail’in topraklarına bir tehdit olarak çıkmamasını, onlara silah gitmemesini ve güçlenmemesini istiyorlar. Tabii ortada bir kriz kuşağından bahsederken bu kuşağın sürekliliği de bir risk. Suriye’den Irak’a, Lübnan’a geçişkenlik de tehdidin oranını ülkeden ülkeye artıran bir özellik taşıyor. Bunların hepsini görüşeceğiz. Talimatlarımızda bir kısıtlama yok.”

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın