Hz. Muhammed’in Bizans İmparatoruna gönderdiği mektup bulundu

Sabah yazarı Hıncal Uluç,  2 yıl önce yazdığı Hz. Muhammed yazılarına ilişkin olarak yeni gelişmeyi köşesine taşıdı. Uluç, bir arkadaşının kendisine Hz. Muhammed’in Bizans İmparatoru “Heraklius’a yazılan mektubun aslının bulunduğu yerin haberini gönderdiğini” söyledi. Sabah yazarı mektuba ilişkin olarak, “Amman’da Kral Hüseyin Camii Müzesi’nde bulunuyor” dedi.

Müzede Mektubun altındaki levhadaki tanıtım yazısı şöyle.. Mektup: “Peygamber’den Büyük Roma İmparatoru Heraklius’a”

Mektubun orijinalinden tercümesini Taha Salihi yaptı. Önceki yazımızda yazdığımız metin İngilizce tercümesindendi. Bu tercüme ise mektubun tam karşılığı..

“Bağışlayıcı ve affedici Tanrı adına, O’nun elçisi Muhammed Abdullah’tan, hidayet yolunda olan Büyük Roma İmparatoru Heraklius’a.

Seni doğru yola, İslam dinine davet ediyorum. Müslüman ol ki, selamete eresin, Müslüman ol ki, sevabın ikiye katlansın. Yoksa tüm tebaanın günahı da senin üzerine yüklenip ikiye katlanacaktır.”

Mektup Kuran’dan Al-i İmran suresinin 64. ayetiyle devam etmektedir.

“Geliniz, ya Ehl-i Kitab’a inananlar (Kuran, İncil, Tevrat ve Zebur), doğru söze inanalım, Allah’tan başkasına ibadet etmeyelim ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah’tan başkasına tapmayalım. Eğer onlar kabul etmezlerse şahit olun ki bizler Müslümanız.”

Mektubun altındaki mühürde Allah’ın Resulü Muhammed yazıyor.

Oy verin

2 puan
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 75.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 25.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın