Fas’ta Bulunan 300.000 yıllık fosilden öğrenilen 7 bilgi

Bilinenler yine değişti

Liste
7 Gönderilen

Arkeologların insan türünün 200.000 yıl önce ortaya çıktığını düşünmesi nedeniyle, daha önce Fas’ta bulunan eski aletlerin modern insanlardan önceki türler tarafından yapıldığı düşünülüyordu. Fakat Jebel Irhoud’daki bulgular, bunların o dönemde yaşayan modern insanlardan kaldıklarını anlamamızı sağladı.

 

 

Arkeofili’nin haberine göre bu keşifle beraber daha önce doğru olarak kabul ettiğimiz birçok şey de değişti.

2. Modern insan Afrika’nın çeşitli noktalarında evrimleşti

Yeni bulgulara göre insanın evrimi, Afrika kıtasının çeşitli noktalarından eşzamanlı olarak gerçekleştiği düşünülüyor. İnsanların, Afrika kıtası çapında zamana yayılan bir evrim süreci geçirdiği zannediliyor. İlk modern insanların 200.000 yıl önce Doğu Afrika’da ansızın ortaya çıktığı düşünülüyordu. Benzer bulgular Afrika’nın farklı yerlerindeki 300.000 yıllık birçok mağarada var.

3. Kafataslarımız neredeyse hiç değişmemiş

Bulunan 300.000 yıllık Homo sapiens kafatasları, modern insanlarınkiyle neredeyse aynı çıktı. Kafataslarının günümüzdeki insanlardan farkı, biraz daha çıkık kaş çıkıntıları ve biraz daha küçük beyin hacmi. Arkaik görünümlü kraniyum, beyin biçiminin ve muhtemelen işlevinin Homo sapiens soyunda geliştiğini gösteriyor.

4. En başından beri taş alet yapabiliyor ve ateş kullanabiliyorduk

Bu insanlar taştan aletler yapıyor ve ateşi kullanmayı biliyordu. Yani bu insanlar hem modern insanlar gibi görünüyor hem de modern insanlar gibi davranıyordu. Fas’taki Jebel Irhoud’ta bulunan yeni fosiller, türümüzün Afrika’nın çeşitli yerlerinde ortaya çıktığını destekliyor. Yeni bulgular, son 600.000 yıla tarihlenen farklı insan fosillerinin modern insanlarla ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu çözmede yardımcı olabilir.

5. Bol bol gazel eti tüketiyorlardı

Türümüze ait bilinen eski örnek olan bu Homo sapiens bireyler, bol bol gazel, ara sıra antilop, zebra ve benzeri av hayvanları ile, mevsimsel olarak devekuşu yumurtası tüketiyorlardı. ebel Irhoud’dan (Fas) bilinen en eski Homo sapiens fosillerinin, çoklu orijinal fosillerin mikro bilgisayarlı tomografik taramalarına dayanan kompozit yeniden yapılanmasının iki görünüşü. 300 bin yıl öncesine tarihlenen bu erken Homo sapiens’ler, günümüzde yaşayan insanların çeşitlemelerine giren modern görünümlü bir yüze sahipler. Ancak arkaik görünümlü kraniyum (mavi ile gösteriliyor), beyin biçiminin ve muhtemelen işlevinin Homo sapiens soyunda geliştiğini gösteriyor. F: Philipp Gunz, MPI EVA Leipzig

6. Fas’taki Homo sapiens bireyler doğrudan atamız olmayabilir

Fas, Jebel Irhoud’ta buluann yeni fosillerin Homo sapiens olarak tanımlanması, onların bizim doğrudan atamız olduğu anlamına gelmiyor. Bu eski insanlar, Sahra Çölü yaklaşık 330.000 ila 300.000 yıl önce yeşilken, Afrika’ya yayılmış geniş, melez bir nüfusun parçasıydı; daha sonra modern insanlara evrilen bir grup olarak gelişti.

7. Homo sapiens, Homo naledi ile aynı dönemde yaşadı

Güney Afrika’da yeni keşfedilen ve 250.000 yaşında olduğu belirlenen insan türü Homo naledi’nin, Homo sapienslerle aynı dönemde yaşadığı kesinleşti. Daha önce bizim türümüz Homo sapiens’in, Neandertaller ve Denisovalılar ile aynı dönemde yaşadığı ve cinsel ilişkiye girerek gen alışverişinde bulunduğu biliniyordu.

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 66.666667%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 33.333333%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın