Evlerimiz için 13 huzur ve bereket kuralı

Abdülaziz Kıranşal’dan evlerimiz için altın kurallar. 

Liste
13 Gönderilen

Milli Gazete yazarı Abdülaziz Kıranşal Evlerimiz için huzur ve bereket kuralları ismiyle evlerimizde uygulamamız gereken önemli kuralları yazdı. İşte madde madde islami bir ev için uygulanması gereken kurallar.

2. Haram katkılı gıda maddelerine dikkat edeceğiz

Evlerimize haram katkılı gıda maddelerinin, içerisinde şüpheli katkı maddelerinin bulunduğu gıdaların girmesine de müsaade etmeyeceğiz. Mutfağımıza giren etlerin helal kesim olduğundan emin olacağız. Alışveriş yaparken fiyat etiketinden de önce helal gıda sertifikasını arayacağız. Emperyalistlerin ve Siyonistlerin sermayesine katkı yapan içecek ve yiyecekleri satın almayacağız, onlara destek olan alışveriş merkezlerinden uzak duracağız.

3. Televizyona dikkat edeceğiz

Evlerimizde televizyon ile ilgili bir Müslüman’a yaraşır kurallarımız olacak. Ahlaksız yayınlar yapan TV kanallarının bizim ekranlarımızdan ifsad yaymasına, eşlerimizi ve çocuklarımızı zehirlemesine müsaade etmeyeceğiz. Evlerimizde izlenen dizi ve filmlerin, dinimizle ve değerlerimizle ilgili prensiplerimize uygun olup olmadığını muhakkak denetleyeceğiz.

4. Çocuğumuza yaklaştırmayacağımız insanları eve sokmayacağız

Normalde eşimizin, kızımızın, oğlumuzun yanına bile yaklaştırmayacağımız insanların, televizyon vesilesi ile evlerimize, odalarımıza kadar girmesine de müsaade etmeyeceğiz. Sokakta görünce yüzümüzün kızardığı ve kafamızı çevirdiğimiz ahlaksız sahnelerin, diziler vesilesiyle evlerimizde izlenmesine izin vermeyeceğiz.

5. İnternet kablolarıyla gelen tehlikelerden koruyacağız

Evlerimizde internet ve sosyal medya kullanımı ile ilgili bir Müslüman’a yaraşır kurallarımız olacak. İnternetle aynı odaya kapatılan çocuklarımızı kendi ellerimizle ateşe attığımızı unutmayacağız. Ailemizi dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruduğumuz gibi internet ve televizyon kabloları ile gelen tehlikelere karşı korumak zorunda olduğumuzu bileceğiz.

6. Gıybete müsaade etmeyeceğiz

Evlerimizde başka ailelerin ve şahısların gıybetini etmediğimiz gibi, evlerimize gelen misafirlerin de bizim evlerimizde gıybet etmesine müsaade etmeyeceğiz. Gıybetin evlerimizin ortasına düşen parça tesirli bir bomba gibi olduğunun farkında olacağız. Çocuklarımızın bizi örnek alarak gıybet alışkanlığı kazanmasına vesile olmayacağız.

7. Namaz ve Allah zikri ile şenlendireceğiz

Evlerimizi namaz, Kur’an tilaveti ve Allah’ın zikri ile şenlendireceğiz. Namazsız ve Kur’an’sız evlerin bir harabeden farksız olduğunu unutmayacağız. Eşlerimizin ve çocuklarımızın namaz ciddiyeti kazanması için gayret edeceğiz. Sabah namazlarına topluca kalkılmasına, camiye gidemediğimiz zamanlarda namazların evimizde cemaatle kılınmasına özen göstereceğiz. Ailecek dua edip Allah’a sığınacağı

9. İslami dersler yapacağız

Hiç olmazsa haftada bir gün televizyondan, telefondan ve internetten kurtulup, ailecek İslami dersler yapacağız. Eşlerimizde ve çocuklarımızda gördüğümüz hatalı ve yanlış davranışları bu dersler vesilesiyle düzeltmeye gayret edeceğiz. Birbirimize nasihat edip, eksik yönlerimizi tamamlayacağız.

11. Haremlik-Selamlık prensibini uygulamamız önemli

Evlerimizde haremlik-selamlık prensiplerimizi büyük bir ciddiyetle uygulayacağız. Çocuklarımıza da haremlik-selamlık kurallarımızı muhakkak öğreteceğiz. Kendi evlerimizde uyguladığımız bu kuralları eş, dost, akraba ziyaretlerinde de uygulamaya gayret edeceğiz.

13. İdeallerimizi önce kendi evlerimizde uygulayacağız

İdeallerimizi ve hedeflerimizi önce kendi evlerimizde uygulayacağız. Evlerimizi İslamlaştırmanın, yaşadığımız dünyayı İslamlaştırma yolunda atılmış en büyük adım olduğunu bileceğiz. Huzur arıyorsak, huzurun da, afiyetin de, bereketin de İslam’da olduğunu hiç unutmayacağız.

Oy verin

3 puan
Upvote Downvote

Total votes: 11

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 63.636364%

Downvotes: 4

Downvotes percentage: 36.363636%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın