Erdoğan: İsrail meşru ve bizim de tanıdığımız bir devlettir

Ak Parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mescid-i Aksa’ya sahip çıkma konuşması yaparken garip bir şekilde İsrail’in meşruiyetine vurgu yaptı. Erdoğan,  ‘Uluslararası hukuka göre meşruiyet elde etmiş başkenti  Tel Aviv olan  İsrail devleti, bizim de tanıdığımız bir devlettir’ dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

 

“Ülke liderleri ile yaptığım görüşmelerde birçok bölgesel meseleyi ele alma fırsatı bulduk. Sorunlarımızı samimiyetle konuşmanın yollarını aramamız gerekiyor. Krizin, yakın zamanda hallolacağını ümit ediyorum. Temasların,  Katar krizi bağlamında önemli katkılar sağladığını ümit ediyorum. Bölgenin istikrarı için çabalarımızı artırarak devam edeceğiz.”

 

MESCİD-İ AKSA GERİLİMİ

 

“Müslümanların  Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’den sonraki 3. kutsal mabedi,  Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dır. Mescid-i Aksa’nın duvarlarını restore eden  Mimar Sinan, Yahudilerin ibadetlerini yapması için bir alan açmıştır.

 

Araplar bizi arkadan vurdu yalanını bir kenara bırakmanın zamanı gelmiştir. Bugün ülkemizde devletimize ve milletimize karşı savaşan terör örgütleri yüzünden nasıl toplumun belli kesimlerini toptan suçlayamazsak, tüm Arapları da itham edemeyiz.

 

Osmanlı’nın elinden çıkması ile başlayan  Kudüs’ün sıkıntılı günleri, adeta kabusa dönüşmüştür. Uluslararası hukuka göre meşruiyet elde etmiş başkenti  Tel Aviv olan  İsrail devleti, bizim de tanıdığımız bir devlettir. Ancak  Kudüs’ün 3 din için de özel olan statüsüne,  Harem bölgesinin mahremiyetine saygı duymayan bir  İsrail, en büyük zararı kendisinin göreceği tehlikeli bir yola sapıyor demektir.  İsrail yönetiminin, işi  Harem bölgesini Müslümanlara yasaklayarak işgale götürmesi, bardağı taşırmaktadır.

 

Biz Müslümanlar için mübarek beldelerimizi korumak, imkan değil, iman meselesidir. Eğer,  İsrail elindeki silahlara bakara böyle bir yola tevessül ediyorsa çok yanılır. Filistinli ve diğer milletlerden kardeşlerimiz de bu zeminin dipdiri ayakta olduğunu cümle aleme ilan etmektedir. Buradan tüm vatandaşlarıma ve tüm Müslümanlara çağrıda bulunuyorum. İmkanı olan herkes, lütfen  Kudüs’ü Mescid-i Aksa’yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersinler. Bizler Mescid-i Aksa’ya ne kadar çok sahip çıkarsak, gözlerini oraya dikmiş olanların işleri de o kadar zorlaşır. Postalları ile kirletiyor, Müslüman kanı döküyorsa bunun sebebi bizlerin  Kudüs’e yeteri kadar sahip çıkmıyor oluşumuzdur. Gelin hep birlikte  Kudüs’e sahip çıkalım.”

Oy verin

-2 puan
Upvote Downvote

Total votes: 20

Upvotes: 9

Upvotes percentage: 45.000000%

Downvotes: 11

Downvotes percentage: 55.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın