El-Cezeri, robotik ve sibernetik

 • Robot ve sibernetik biliminde ilk çalışmaları yapan Bilimci El-Cezeri’nin otomatik makineleri günümüzdeki emsallerin temel taşlarını oluşturuyor.
 • İlk robotu tasarlayıp üreterek çalıştıran El-Cezeri’nin Leonardo da Vinci’ye dahi ilham kaynağı olduğu düşünülüyor.1136 Cizre doğumlu El-Cezeri; ya da tam adıyla ‘Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî’, İslam’ın altın çağında yaşamış önemli bir Müslüman Bilimci ve Mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El-Cezeri’nin Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğunu savunanlar dahi var. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilimci Cezeri’nin tasarladığı ve yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturuyor.Bugüne kadar ulaşan ve bilim dünyasında çığır açan Kitab-ül Hiyel adlı bir yazılı eseri de bulunuyor.

  El-Cezeri’nin en önemli eserleri arasında mekanik saatler geliyor. Bu saatleri oluştururken hidro-mekanik etkilerle denge kurma yöntemini kullanarak günümüzde bile görenleri hayran bırakan karmaşık sistemler oluşturmayı başarmış. Birçok tekniği kullanarak ortaya karmaşık, mekanik araçlar çıkaran El-Cezeri, imalat öncesinde çizim ve maketlerle hesaplamalarının sağlamasını yapıyordu.

  Saatlerinin en meşhuru ise çalışma şekli ve mekanizmasıya gören herkesi etkileyen Fil Su Saati.

  Çarpıcı bir mühendislik dehasına sahip El-Cezeri’nin diğer iki önemli saati ise Kale ve Mum Saati.

  Kale Saati, zamanı göstermenin yanında astrolojik bir yapıya da sahip. Güneş ve Ay’ın konumlarına göre Zodyak haritası hakkında da bilgilendiriyor.

  Mum Saati ise dahi mühendisin en sofistike icatlarından. Özel haznesinde yer alan mum yanarak eridikçe o anki saati gösteren sayıların içini dolduruyor ve zamanı gösteriyor. El Cezeri’nin bu saati ilginçleştiren en önemli özelliği ise günümüzde ampüllerde kullanılan bayonet sisteminin tarihteki ilk kullanımına evsahipliği yapması.

  Cizre yaklaşık 900 yıl önce böyle şeylere şahitlik ediyordu. Aklımızda yeri olsun.

  dunyahalleri.com

Oy verin

1 puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın