Diş Macunlarındaki 7 Tehlike

Liste
7 Gönderilen

Kişisel bakım ürünleri ve özellikle diş macunları üretiminde daha çok para kazanmak amacıyla endüstri tarafından kullanılan maddeler sağlığımızı mahvediyor. İşte sağlığımızın düşmanı olan o maddeler: 


1. SLS, SLES– Sodium Lauryl Sulfat (Deterjan Köpürtücüsü)

Köpürtücü ajan olarak kullanılır. Cilt (Şampuan ile saç derisinden) veya ağız yolu ile (diş macunu) kan dolaşımına geçen SLS %1’in altında bile alınınca insan sağlığına zararlıdır. SLS; kan hücrelerinde toksik tesire, diş etlerinin şişmesine, diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini azaltarak çürümelere ve alerjik reaksiyonlara zemin hazırlar. Ayrıca kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.

2. Parabenler

İlaç ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan parabenlerİ, mikrobiyal üremeyi inhibe eder ve ürünün raf ömrünü uzatır. Diş macunlarında da kullanıldığı gözlemlenen parabenlerin toksik etkileri olduğu bilinmektedir. Alerjik reaksiyonlara neden olup, ciltte döküntülere neden olur. Ayrıca başta meme kanseri olmak üzere kanser hücrelerini tetiklediği tespit edilmiştir.

3. Florür

Diş macunlarında bakteri öldürmek ve çürükleri önlemek için kullanılan florür aşırı toksit bir madde olduğu için ağız içerisinde faydalı bakterileri de öldürmektedir. Florür ün vücut genel sağlığına olan diğer zararlı etkileri; Biyobirikim, Üreme sistemi hastıkları, Merkezi sinir sistemi bozuklukları , Düşük IQ, Erken ergenlik, Tiroid hormonlarında azalma, Romatizma belirtileri ve Kemik erimesi ne neden olduğu bilimsel makaleler ile kanıtlanmıştır.

4. Yapay renklendiriciler (Titanium Dioxide)

Yapay yollarla elde edilen renklendiricilerin alerjik etkileri mevcuttur. Titanyum dioksit nano parçacıkları sisteme(vücuda) girdiğinde, vücut bunları dışarı atamadığı için farklı organlarda birikmeye başlar. Boyutları çok küçük olduğu için de hücreden hücreye, organdan organa geçebilir ve hücre içinde gerçekleşen mekanizmaları etkileyebilir.

5. Propylene Glycol

Petrolden elde edilmiş bir maddedir. Parfüm, cilt nemlendiricileri ve diş macunlarında çözücü olarak kullanılan ortak maddedir. Cilt tahrişleri ve ciltteki gözeneklerin büyümesine sebep olabilir. Yetişkinlerde üreme sorunları, hücre mutasyonları, böbrek ve karaciğer sorunlarına sebep olmaktadır. Bu madde ayrıca uçakların temizliğinde de kullanılır.

6. Fosfat

Temizlediği yüzeylerde kalıntı bırakabilir ve mide bulantısı ishal, deri tahrişi gibi yan etkilere sebep olabilir. Ancak en önemli zararı çevreye verir, özellikle de denizlerimizde ötrofikasyon dediğimiz fosfat zehirlenmesine yol açar. Denizdeki yosunlar, fosfat ile çok daha hızlı büyüyüp yaygınlaşarak denizdeki oksijen oranını azaltırlar. Fosfatı sudan temizlemek çok çok zor bir iştir, bu sebeple atıksular ile deniz, göl ve içme sularımıza karışarak saydığımız zararları verir.

7. Yapay Tatlandırıcılar(Saccharin)

En önemli zararlı etkisi başta idrar kesesinde olmak üzere olası kanser yapıcı etkisidir. Yapılan araştırmalarda Sakarin'in epitel dokuda yapısal değişikliğe neden olacağı savunulmuş ve bebeğe geçip birikim yapacağı belirlenerek birçok ülkede hamile kadınlarda kullanımı yasaklanmıştır.

Oy verin

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın