Çocuklarımızın yapmayı öğrenmesi gereken 12 ‘tehlikeli’ şey

Eğer çocuklarınızın “güvenli” olmasını istiyorsanız, önce “tehlikeyi” deneyimlemelerine izin vermelisiniz.

Liste
12 Gönderilen

Bu, günümüzün popüler ebeveynlik anlayışına ne kadar ters değil mi? Ebeveynler çocukları için bir şeyleri ne kadar daha güvenli ve daha yeni hale getirdikçe, hayat onlar için o kadar daha tehlikeli bir hale geliyor!

 

Eğitimpedia Yahoo’dan aktardığı habere göre oyun alanlarındaki, kazaya sebep olma olasılığı olan aletlerin kaldırılmasına yönelik eğilim, aslında çocukların sebat ve merak duygularını geliştirmelerini, riskle baş etme ve doğru risk değerlendirmesi becerileri kazanmalarını engellerken fobileri ve kaygıları besliyor. Psikologlara göre korkuyu yenmenin anahtarı onu deneyimlemek ve ele geçirmek. Korkuyla yüzleşme fırsatı bulunmazsa, üstesinden gelme fırsatı da bulunamıyor.

Diğer bir deyişle, eğer çocuklarınızın “güvenli” olmasını istiyorsanız, önce “tehlikeyi” deneyimlemelerine izin vermelisiniz. Peki neleri yapmalarına izin vermelisiniz? İşte size küçük bir liste:

4. Toplu taşımaya binmek:

Oğlum 10 yaşından beri tek başına metroya biniyor. Bir gün, her zaman bindiği metronun çalışmadığını söylemek ve başka bir metroya binip binemeyeceğini sormak için beni aradı. 10 dakika sonra tüm metro sisteminin kapandığını söylemek ve otobüse binip binemeyeceğini sormak için aradı. Otobüs onu evden oldukça uzakta bir yerde indirmişti. Eve kadar yürüdü. Eğer bilgisi, özgüveni ve en önemlisi günlük toplu taşıma deneyimi olmasaydı ne yapardı?

6. Bir elektronik aleti parçalara ayırmak:

Oyuncak çalışmayı mı bıraktı? Çocuğunuzun eline bir tornavida verin ve sorunun ne olduğunu görmeleri için açmalarına izin verin. “Gözlerini çıkarmak” ya da bilinçsizce elektrik akımına tutulmaktan çok, faydalı bir beceri öğrenmeye daha meyillidirler merak etmeyin! Bu beceri, gecenin bir yarısında pili bittiği için çalmaya karar veren güvenlik alarmı karşısında çok işe yarayabilir.

10. Fırını kullanmak:

Şu turuncu/kırmızı/mavi şeyi görüyor musun? O sıcaktır, dokunmamalısın. Onun dışında her şeyi yapabilirsin. Elbette çocukların bir yerlerini yakmaları gibi küçük bir olasılık var, ama aç kalmamayı öğrenmeleri olasılığı neredeyse yüzde 100′e yakın. Seçiminizi doğru yapın.

11. Sıkılmak:

Günümüzün çocukları tüm zamanların en “dolu yaşayan” çocukları. Her anları, sadece ilgi çekici değil, aynı zamanda eğitsel olan bir aktiviteyle doldurularak planlanmış durumda. Çocuğunuzu eğlendirmemeyi deneyin. Televizyonun ya da bilgisayarın onu eğlendirmemesini de deneyin. Bakalım neler olacak.

12. Bir kutu oyununda kaybetmek:

Birkaç yıl önce okulları gezerken okullardan biri, yapılan çalışmaların hiçbir çocuğun “hayal kırıklığı yaşamayacağı” şekilde düzenlendiğini özellikle belirtmişti. Bunu bize iyi bir şey gibi anlatmışlardı. Ama öyle değil. Hayal kırıklığı ile baş etmeyi bilmeyen bir çocuk, hayal kırıklığı ile baş etmeyi bilmeyen bir yetişkin olarak büyür. Eğer bu döngüyü kırmak istiyorsanız, bırakın çocuklarınız bir ya da iki kutu oyununu kaybetsin. Bu bir başlangıç olabilir. Bir çocuğu, duygularının incinmesinden, yolunu kaybetmesinden, parmağını yakmasından ya da bir ağaç dalından düşmesinden her koruduğumuzda ona şu mesajı göndeririz: Sen kendi başının çaresine bakamazsın. Acizsin ve gerçek bir tehdit geldiğinde bu konuda hiçbir şey yapamayacaksın. Ve bu ebeveynlik hatalarının arasında en tehlikeli olanıdır.

Oy verin

4 puan
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın