‘Cemaatlere Baskı Var’ Diyen İLKAV’a Baskın !

Geçtiğimiz günlerde İslami Camia’ya yapılan baskı ve engellemerden şikayetçi olan bir açıklama yapan İLKAV’a dün polis baskını yapıldı. Baskınla ilgili İLKAV’dan yapılan açıklama şu şekilde:

Cemaat ve Vakıf yetkililerinin ifadesine göre:

Dün Cuma namazı öncesi konuşmayı yapan, Almanya’dan ziyaretimize gelmiş olan misafirimiz muhterem Yalçın İçyer Hocamızdı. Yalçın Hoca konuşmasının sonunda Suriye’de yapılan zulümlere işaret edip burada birçok ülkenin ordularının bulunduğunu ve büyük zulümler yaptıklarını ifade etti. Tam o sırada, daha önceden salona yerleşmiş provokatörler olduğunu sonradan anladığımız bazı kişiler tepki göstererek “TSK da mı zulüm yaptı?” diye sordular, o da “şu anda zaman doldu namazdan sonra size bu konuyu izah edeyim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından namaza geçildi ve hutbede de Hayati İsaoğlu, 4 gün önce Hizbuttahrir Cemaatinin konferansının iptali ve öncülerinin göz altına alınması üzerine onların kadınları, çocukları ve arkadaşlarının emniyet önünde yakınlarına sahip çıkmak için toplandıklarında da kadın ve çocuklar dahil yaklaşık 300 kişilik bu grubun da topluca göz altına alınması sebebiyle yapmış olduğumuz basın açıklamasını okudu. İnanç, fikir ve düşünce özgürlüğünü savunan ve yapılan zulmü protesto eden bu açıklamanın aşağıdaki bölümü okunduğu sırada, salonun içinden itirazlar geldi. Bu itirazları kardeşlerimiz suhuletle yatıştırmaya çalışırken, bodrum kattaki cemaat içinden, daha önceden hazırlıklı geldiklerini anladığımız bazı kişiler “Ya Allah Bismillah Allahu Ekber” şeklinde bağırarak üst kata çıktılar. Ve bunların bazılarının da biz sonradan sivil polis olduklarını öğrendik. Hatta bunlardan bir tanesi çok daha fevri davranarak sin-kaflı küfürler de savurarak bağırırken, salonda bulunanlardan birisi  “Niye bu kadar şiddet gösteriyorsun, sen provokatör müsün?” dediğinde o sivil polis olduğunu söylediğimiz kişi kendisinin polis kimliğini gösterip “Evet, provokatörüm” diyerek bağırmalarını devam ettirdi.

Hutbede okunan açıklamanın tepki gösterilen bölümü şuydu:

“Laik devletin cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uzun süredir tekrar ettiği ve çok yakın zamanda Suudi Arabistan’ın El-Arabiya televizyonuna verdiği mülakatta bir daha propaganda ettiği laiklik anlayışına göre, ‘bütün inançlara eşit uzaklıkta olup hepsinin kendisini özgürce ifade etmesini güvence altına alan bir laik devletten yana olduklarını’ ifade etmişti. Neden bu beyanda belirtilen farklı inançlara revâ görülen fikir özgürlüğü, muhalif Müslümanlara da verilmemekte ve şiddete bulaşmadıkları halde bazı İslami gruplar sırf farklı inanç ve düşüncelerinden dolayı baskı altına alınmakta, tâciz edilmekte, çeşitli zulümlere muhatap kılınmaktadırlar?”   

Görgü şahidi cemaatin ve yetkili kardeşlerimizin ifadesi şöyle devam ediyor: “Namazı müteakip konferans salonunun arkasında bir grubun ellerinde sopalarla beklediklerini gördük. O yüzden de bir çatışmaya veya kargaşaya mahal vermemek için dışarı çıkmadık ve fazla geçmeden resmi polis ekipleri vakıf konferans salonunu basarcasına geldiler. Yalçın İçyer ve Hayati İsaoğlu ile polise “Sen provokatör müsün?” diyen genç de Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüler. Buradan adli tıpa sağlık raporları için götürülüp getirildiler, daha sonra da bu üç arkadaşımızı TEM’e götürdüler. Cuma namazı sırasında çok kısa süre içerisinde ayrı ayrı birimlerden çok sayıda polis ekibinin İLKAV Konferans Salonuna gelmesi ve hutbe okuyan imam ile vaaz eden hocamızı apar topar gözaltına almaları, bizlerde bu işin önceden organize edilmiş bir senaryo olduğu şüphesi uyandırdı.”

İlgili Haber: İLKAV ve Kalem-Der: İslami Cemaatler Baskılardan Endişeli

İlgili Haber: 50 Cemaat Terör Örgütü Listesine Mi Alındı?

Oy verin

3 puan
Upvote Downvote

Total votes: 3

Upvotes: 3

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın