Alparslan Kuytul Hoca’nın Suçu Demokrasi Hakkındaki Sözleriymiş

İşte Alparslan Kuytul Hoca’nın o sözleri…

Adana’da yapılan operasyonda 24 vakıf görevlisiyle gözaltına alınarak emniyetteki sorgusu devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul Hoca hakkında daha önce yürütülen soruşturmalar kapsamında ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu işlediği iddiasıyla 7 yıl hapis cezası isteniyor. Alparslan Kuytul Hoca’nın demokrasi hakkındaki “gayriislami bir düzen” şeklindeki sözlerinden dolayı suçlandığı belirtiliyor.

Cumhuriyet savcılığınca, ihbarlar doğrultusunda Kuytul Hoca hakkında daha önce ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından başlatılan soruşturmalar tamamlanıp 2 ayrı iddianame hazırlandı. Adana 2. ve 22. Asliye Ceza mahkemelerince kabul edilen iddianamelerde Kuytul Hoca için 7 yıl hapis cezası istendi. Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki iddianamede, Kuytul’un video paylaşım sitesinde 1 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan konuşmasında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddia edildi.

Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede ise Kuytul’un vakfa ait sosyal paylaşım sitelerine yüklenen video görüntülerinde, 15 Temmuz darbe girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı iddia edildi.

İddianamede, Kuytul’un darbe girişiminden 1 sene sonra yaptığı konuşmasında sembolik olarak tutulan “demokrasi nöbetlerine” tepki gösterip, “Demokrasi dediğiniz zaman tüm haramları da kabul etmiş oluyorsunuz. Ben söylüyorum kim demokrasi için sokaklara çıkarsa gayri İslami bir düzeni savunmuş olur. Bunun da hesabını Allah’a verir” sözleri suç unsuru olarak gösterildi.

SORGU SÜRÜYOR

Alparslan Kuytul Hoca’nın önümüzdeki günlerde 2 ayrı davadan yargılanmasına başlanacağı belirtildi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü” iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ve sorumluların arasında yer aldığı 27 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. 30 Ocak’ta 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, Alparslan Kuytul Hoca’nın da aralarında yer aldığı 25 vakıf yöneticisi ve üyesi gözaltına alınmıştı.

PARA GÖRÜNTÜLERİ İLE ŞÜPHE UYANDIRMAK İSTEDİLER 

Vakfın genel merkezinin bulunduğu binada yapılan aramalarda,  burs ve vakıf giderleri için tutulduğu belli olan cüzi miktarda bir para bulunmuş ve paranın görüntüleri basına servis edilip, toplum zihninde şüphe uyandırılması amaçlanmıştı.

İşte suç olduğu iddia edilen o sözlerin yer aldığı video:

SEMRA KUYTUL’DAN YALANLAMA

Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul ise kendilerine böyle bir bilgi verilmediğini belirterek çıkan haberleri yalanladı.

 

 

İLGİLİ HABER:

Alparslan Kuytul “Fetö’cü” Mü? Darbeye “Hayırlı olsun” dedi mi?

Oy verin

27 puan
Upvote Downvote

Total votes: 37

Upvotes: 32

Upvotes percentage: 86.486486%

Downvotes: 5

Downvotes percentage: 13.513514%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın