Alparslan Kuytul Hoca Tutuklandı !

Alparslan Kuytul Hoca çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

00:35: Güncelleme

Alparslan Kuytul Hoca 4 arkadaşıyla beraber tutuklandı.

 

30 Ocak Salı günü yapılan baskınla gözaltına alınan Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 26 kişi hakkında karar belli oldu. Avukatların suç unsuru bulunmadığını söylediği dosyanın nöbetçi mahkemeye intikali üzerine tahliye kararı beklenirken Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 4 arkadaşı hakkında tutuklu yargılama kararı verildi.

 

22:00 Güncelleme:

Gözaltındaki iki kişi serbest bırakıldı.

Alparslan Kuytul ve diğer arkadaşları hakkında henüz bir karar verilmedi.

 

18:50 Güncelleme:

Alparslan Hoca ve arkadaşlarının 4 saat boyunca savcılıkta ifadeleri alındı.

Savcı ifadeyi aldıktan sonra aralarında Kuytul Hoca’nın da bulunduğu 25 kişiyi tutuklanma talebiyle 3 kişiyi de adli kontrol şartıyla nöbetçi mahkemeye sevk etti.

Mahkeme halen devam ediyor.


Hükümete karşı yaptığı eleştirilerden sonra “suç örgütü kurmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul  Hoca ile birlikte 28 kişi adliyeye sevk edildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, “vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü” iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ile sorumlularının aralarında yer aldığı 28 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 30 Ocak’ta Adana, Niğde ve Elazığ’da 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, ilk etapta kurucu başkan Alparslan Kuytul’un da aralarında bulunduğu 21 vakıf yöneticisi ve sorumluları gözaltına alınmıştı.

Daha sonra devam eden operasyonlarda 7 kişi daha gözaltına alınmıştı. 28 kişi günlerce emniyette sorgulandıktan sonra bugün adliyeye sevk edildi.

Adliyeye ilk önce Kuytul Hoca alındı. Zanlıların savcılıkça ifadelerinin alınmasına başlandı.

ÇEVRE İLLERDEN TAKVİYE POLİS GELDİ

Çevre illerden gelen takviye çevik kuvvet polisleri adliye civarında kuş uçurtmadı. Adliyeye çıkan sokaklar ve İnönü Parkı etrafı ve polis bariyerleri ile kapatıldı. Ayrıca yol kenarlarında TOMA araçları hazır bekletildi.

Oy verin

-2 puan
Upvote Downvote

Total votes: 16

Upvotes: 7

Upvotes percentage: 43.750000%

Downvotes: 9

Downvotes percentage: 56.250000%

This post was created with our nice and easy submission form. İçeriğinizi oluşturun !

Bir Cevap Yazın